Jelo koje je podelilo Siciliju

Na Siciliji se tadicionalno dobro jede, i kad je hrana u pitanju, kod i Italijana generalno nema šale. Takva je i situacija sa arančinima, domaćim specijalitetom koji je podelio ostrvo na dva tabora.

Arančini su posebno poštovani na Siciliji, to su u stvari pržene kuglice od pirinča koje su punjene praktično svim, od povrća do raznih vrsta mesa ili sireva. Da bi bile prave, tradicionalno dobre, moraju biti hrskave spolja a sočne iznutra, pa se one sa posebnom pažnjom i prave.

E sad, Italijani ne bi bili Italijani kad i od najboičnije stvari ne bi napravili pometnju i gužvu. Na istoku ostrva, ove kuglice imaju muški rod, pa ih nazivaju arancino, dok istovremeno na zapadu one imaju ženski rod, arancina. Ove razlike se posebno tvrdoglavo neguju u Kataniji i Palermu, najvećim gradovima Sicilije.

Ali avaj, rod nije jedino u čemu se razlikuju shvatanja, one ili oni se razlikuju i po veličini i obliku. U Palermu se spremaju okrugle i manje arančine, tradicionalnog oblika sa dodatkom šafrana, dok se u Kataniji pripremaju u dugačijem izduženom obliku koji podseća na vulkan, pretpostavljamo zbog Etne.

Međutim, tampon zonu i smanjivanje tenzija uveo je paradajz, jer su obe strane koristile paradajz pri pripremanju sosa, pa ih je to i zbližilo nekako.

2016. godine je objavljena studija i sapoštenje u kome se navodi da su oba imena pravilna i tačna, ali da je za nijansu tačnija zapadna verzija, jer u italijanskom jeziku voće je uglavnom u ženskom rodu, što baš i nema neke naročite veze sa slučajem arančina.

 

Autor: TU magazin

 

Više novosti
Cene su informativnog karaktera i mogu se razlikovati ukoliko proizvoda nema na zalihama i potrebno je naručivanje.